Przepis na miód mniszkowy jest dość prosty: Na początku maja łąki pokrywają się łanami żółtych kwiatów mniszka lekarskiego
W słoneczny dzień zbieramy rozwinięte kwiaty mniszka lekarskiego. Można po zbiorze położyć białe kartki a na nie wysypać kwiaty mniszka najlepiej kwiatem do dołu - wtedy wszelkie żyjątka powinny wywędrować na karteczkę.
Po 30-40 minutach można zalać 1 litrem wrzącej wody zebrane kwiaty.
- Gotujemy około 15 minut i odstawiamy na 12-24h.
- Odcedzamy nasz wywar i dodajemy 1 kg cukru. ( dlaczego nie miodu itp. - gdyż nasz "syrop" gotujemy a miód w wysokiej temperaturze traci swoje właściwości i staje się trochę jak syrop glukozowo- fruktozowy)
- Gotujemy nasz syropek około 2 godzin. Do tego dodajemy coś kwaśnego np 1 max 2 cytryny, (niektórzy dodają też pomarańcze). -
Jak widać kwiat mniszka lekarskiego uwielbiają pszczoły, nie zwracając zbyt mocno uwagi na ludzi przy swoich zbiorach :)
- Następnie rozlewamy do słoiczków i już możemy cieszyć się miodkiem na przeziębienie, stosuje się go przy bólach gardła, kaszlu. Działa też odtruwająco i żółciopędnie.
Miód mniszkowy wyróżnia się bardzo bogatym w witaminy i minerały składem, przez co ma świetny wpływ na nasze zdrowie. Znajdziemy w nim triterpeny, karotenoidy i białka, witaminy B2 i C. Znajdziemy w nim m.in żelazo, potas, mangan i fosfor. Zawarta w mniszku cholina ma zbawienny wpływ szczególnie na wątrobę i drogi żółciowe.
Warto na stałe wprowadzić miód mniszkowy do codziennej diety, ponieważ może on sprawić, że będziemy o wiele bardziej odporni na zachorowania, a do tego nasze samopoczucie znacznie się poprawi. Dodatkowo słodki, niepowtarzalny smak i aromat tego miodu sprawia, że będzie to wspaniały dodatek do herbaty czy na kanapkę ze białym serem .
Â
Będzie on świetnym wyborem przy schorzeniach i dolegliwościach. Stosuje się go przede wszystkim w chorobach związanych z wątrobą i drogami żółciowymi. Dzięki zawartości choliny obniża on poziom lipidów w wątrobie, a także powoduje efekt żółciopędny. Od wieków używany jest na dolegliwości związane z żołądkiem (wspomaga trawienie, łagodzi nadkwasotę, działa osłonowo), drogami moczowymi, nerkami i pęcherzem. Działając lekko moczopędnie przyspiesza on wydalanie toksyn z organizmu i stanowi wsparcie przy kamicy nerkowej.
Miód mniszkowy to doskonały wybór wspomagający podczas długotrwałej kuracji antybiotykowej, ponieważ ma on działanie osłonowe.
Spróbuj wykonać sam taki miodek - to bardzo proste a przynosi wiele korzyści dla Ciebie i całej rodziny..
SmacznegoÂ
Â
Â
Polecamy także sok wykonany ze świeżych liści mniszka lekarskiego:
- Telefon kuriera przed dostawÄ…
- Powiadomienie SMS oraz email o paczce
- Możliwy odbiór paczki w ponad 20000 punktach: Żabce, Autmatach DHL, Inmedio, Kaufland, stacjach Shell. Paczkę należy odebrać z Punktu max. w ciagu 2 dni.
Koszty wysyłki: