Żyworódka - okłady z liścia - krótka instrukcja- w warunkach domowych.


Wielu z Was przykłada liście żyworódki gdy są trudno gojące rany, po uderzeniu, aby zapobiec siniakom wykształceniu się guza, ukąszeniu przez owady, różnego rodzaju bólach itp. Nie wszyscy wiedzą jednak jak dokładnie to zrobić- więc podpowiadamy :) Można smarować naszym sokiem z żyworódki- ale też możemy przyłożyć świeżo ścięty liść żyworódki Daigremontiany lub jej siostry Kalanchoe Pinnaty. Tym razem na własnym przykładzie- krótka fotorelacja.

Jak przygotować okład z żyworódki krok po po kroku:


1. Ułamujemy liść (można kawałek- odpowiedni do wielkości miejsca do którego chcemy go przyłożyć - pozostała część liścia lekko zaschnie ale tylko w miejscu ułamania więc pozostałą część liścia będziemy mogli wykorzystać na następny okład ).

2. Liść myjemy dokładnie letnią wodą.

3. Docinamy odpowiedni kształt (kwadrat, prostokąt).

żyworódka przygotowana do okładu


4. Zdejmujemy błonkę od spodu liścia (łatwo schodzi co widać na zdjęciu)

Żyworódka pierzasta błonka pod liściem


5. Trzonkiem noża lekko uderzamy w spodnią część liścia dość gęsto aby sok łatwiej uwalniał się przy okładzie (patrz zdjęcia).

Przygotowanie liścia żyworódki - kaleczenie spodniej części

Przygotowany liść powinien  być "stłuczony" z wyczuciem od spodniej strony- ma być w całości, (nie rozpadać się w ręku), powinien puszczać sok:

Liść żyworódki po obróbce przygotowany do okładu


6. Rozwijamy kawałek np folii spożywczej (zapobiega szybkiemu odparowaniu soku i brudzeniu np ubrań) na która położymy liść pokaleczoną stroną liścia do góry.

Żyworódka na strechu

Kiedy używamy strechu warto mieć ostre nożyczki - inaczej strech będzie się zawijał i marszczył

Dociananie okładu żyworódki

 

Folię docinamy z zapasem około 1-3 cm (w zależności od wielkości liścia żyworódki- im większy tym zapas folii trochę większy). To ona będzie chronić nasze ubranie przed zabrudzeniem sokiem.:

Docięta folia do okładu z żyworódki


7. Docinamy z zakładem nożyczkami folię i przymocowujemy np w 4-5 miejscach lepiec. (można ostatecznie też przykleić po obwodzie dociętej folii wtedy sok nie będzie się wydostawał poza okład). I tu uwaga - jeżeli szczelnie przykleicie okład po obwodzie, trzeba kontrolować częściej taki opatrunek zwłaszcza gdy panują wysokie temperatury, aby nie doszło do odparzenia skóry)

Żyworódka w pełni przygotowana do okładu


8. Przykładamy i przyklejamy w odpowiednie miejsce (w tym przypadku łydka).

Przyklejony liść żyworódki


9. Jeżeli liść będzie duży, bardzo jędrny i pełen soku po przy takim okładzie po kilku minutach będzie spływał nadmiar soku spod takiego okładu. Warto wtedy albo użyć bandaża elastycznego, albo plaster przyklejać nie tak jak na zdjęciach a po obwodzie.
Mocowanie na bandaż elastyczny z zapinką ma swoją zaletę zwłaszcza, gdy na skórze mamy dużo włosków lub źle reagujemy na klej zawarty w lepcach.


10. Taki okład zazwyczaj zostawia się na kilka godzin (2-4) i powtarza w zależności od potrzeby ale nie częściej niż 8-10 godzin. Czas i przerwę dobieramy indywidualnie. Są osoby które potrafią trzymać cały dzień taki okład lub zostawiają na noc - jednak z powodu dużej ilości soku/wody w pewnych przypadkach mogą wtedy wystąpić odparzenia- dlatego warto obserwować co się dzieje.

Pamiętajcie - żyworódka to świetna roślina o ogromnych właściwościach, efekty zazwyczaj są zdumiewające- ale nie jest panaceum na wszystko


Gdy występują jakieś niepokojące objawy przy okładach natychmiast przerywamy okład, przemywamy miejsce ciepłą wodą. Zdarzają się osoby mające alergie nawet na najprostsze zioła jak rumianek, pokrzywa itp. Zawsze należy robić to z głową, ew skonsultować, gdy mamy jakieś obawy. Jeżeli decydujecie się na taki okład - pierwszy warto wykonać w krótszym czasie, ew obserwować miejsce "opatrunku".

Jeżeli macie swoje doświadczenia z tego typu okładami zapraszamy do podzielenia się z innymi.

 • Twój koszyk jest pusty
 • Wysyłamy kurierem DHL

 • DHL Dermesa
 • - Telefon kuriera przed dostawą

  - Powiadomienie SMS oraz email o paczce

  - Możliwy odbiór paczki w ponad 18000 punktów: Żabce, LIDLu, Inmedio, Kaufland, Lewiatan, Stokrotka, sklepach ABC, stacjach Shell. Paczkę należy odebrać z Punktu max. w ciagu 3 dni.


 • Koszty wysyłki:

 • - od 15 zł do punktu Żabka,Lidl itp.
 • - 18 zł przy wpłacie na konto
 • - 23 zł przy pobraniu u kuriera