Wielu z Was przykłada liście żyworódki gdy są trudno gojące rany, po uderzeniu, aby zapobiec siniakom wykształceniu się guza, ukąszeniu przez owady, różnego rodzaju bólach itp. Nie wszyscy wiedzą jednak jak dokładnie to zrobić- więc podpowiadamy :) Można smarować naszym sokiem z żyworódki- ale też możemy przyłożyć świeżo ścięty liść żyworódki Daigremontiany lub jej siostry Kalanchoe Pinnaty. Tym razem na własnym przykładzie- krótka fotorelacja.
1. Ułamujemy liść (można kawałek- odpowiedni do wielkości miejsca do którego chcemy go przyłożyć - pozostała część liścia lekko zaschnie ale tylko w miejscu ułamania więc pozostałą część liścia będziemy mogli wykorzystać na następny okład ).
2. Liść myjemy dokładnie letnią wodą.
3. Docinamy odpowiedni kształt (kwadrat, prostokąt).
4. Zdejmujemy błonkę od spodu liścia (łatwo schodzi co widać na zdjęciu)
5. Trzonkiem noża lekko uderzamy w spodnią część liścia dość gęsto aby sok łatwiej uwalniał się przy okładzie (patrz zdjęcia).
Przygotowany liść powinien być "stłuczony" z wyczuciem od spodniej strony- ma być w całości, (nie rozpadać się w ręku), powinien puszczać sok:
6. Rozwijamy kawałek np folii spożywczej (zapobiega szybkiemu odparowaniu soku i brudzeniu np ubrań) na która położymy liść pokaleczoną stroną liścia do góry.
Kiedy używamy strechu warto mieć ostre nożyczki - inaczej strech będzie się zawijał i marszczył
Â
Folię docinamy z zapasem około 1-3 cm (w zależności od wielkości liścia żyworódki- im większy tym zapas folii trochę większy). To ona będzie chronić nasze ubranie przed zabrudzeniem sokiem.:
7. Docinamy z zakładem nożyczkami folię i przymocowujemy np w 4-5 miejscach lepiec. (można ostatecznie też przykleić po obwodzie dociętej folii wtedy sok nie będzie się wydostawał poza okład). I tu uwaga - jeżeli szczelnie przykleicie okład po obwodzie, trzeba kontrolować częściej taki opatrunek zwłaszcza gdy panują wysokie temperatury, aby nie doszło do odparzenia skóry)
8. Przykładamy i przyklejamy w odpowiednie miejsce (w tym przypadku łydka).
9. Jeżeli liść będzie duży, bardzo jędrny i pełen soku po przy takim okładzie po kilku minutach będzie spływał nadmiar soku spod takiego okładu. Warto wtedy albo użyć bandaża elastycznego, albo plaster przyklejać nie tak jak na zdjęciach a po obwodzie.
Mocowanie na bandaż elastyczny z zapinką ma swoją zaletę zwłaszcza, gdy na skórze mamy dużo włosków lub źle reagujemy na klej zawarty w lepcach.
10. Taki okład zazwyczaj zostawia się na kilka godzin (2-4) i powtarza w zależności od potrzeby ale nie częściej niż 8-10 godzin. Czas i przerwę dobieramy indywidualnie. Są osoby które potrafią trzymać cały dzień taki okład lub zostawiają na noc - jednak z powodu dużej ilości soku/wody w pewnych przypadkach mogą wtedy wystąpić odparzenia- dlatego warto obserwować co się dzieje.
Gdy występują jakieś niepokojące objawy przy okładach natychmiast przerywamy okład, przemywamy miejsce ciepłą wodą. Zdarzają się osoby mające alergie nawet na najprostsze zioła jak rumianek, pokrzywa itp. Zawsze należy robić to z głową, ew skonsultować, gdy mamy jakieś obawy. Jeżeli decydujecie się na taki okład - pierwszy warto wykonać w krótszym czasie, ew obserwować miejsce "opatrunku".
Jeżeli macie swoje doświadczenia z tego typu okładami zapraszamy do podzielenia się z innymi.
- Telefon kuriera przed dostawÄ…
- Powiadomienie SMS oraz email o paczce
- Możliwy odbiór paczki w ponad 20000 punktach: Żabce, Autmatach DHL, Inmedio, Kaufland, stacjach Shell. Paczkę należy odebrać z Punktu max. w ciagu 2 dni.
Koszty wysyłki: