Kalanchoe Pinnata vs Kalanchoe Daigremontiana

Jesienny okres to czas zbiorów niektórych ziół - tym razem Żyworódka Kalanchoe Pinnata (w Polsce niestety od kilku lat na obie odmiany mówi się potocznie "Żyworódka Pierzasta" dlatego warto posługiwać się dodatkowo łacińską nazwą Pinnata lub Daigremontiana, aby mieć pewność o której mówimy lub piszemy).
Jak odróżnić te dwie odmiany Żyworódki - Kalanchoe (Daigremontiana vs. Pinnata)?.  Z wyglądu są to dwie  bardzo różne rośliny o całkowicie innym ulistnieniu. Na zdjęciach poniżej przedstawiona jest certyfikowana Żyworódka Kalanchoe Pinnata, więc możecie Państwo porównać z tym co macie na oknach czy w ogródkach. (Uwaga: obie rośliny nie znoszą temperatur ujemnych - pierwszy przymrozek całkowicie je zniszczy- więc jeżeli ktoś przesadził Kalanchoe do ogródka czas na "przeroby" lub przeniesienie na ciepłe okienko).

Kalanchoe Pinnata
 

 

Jakie zastosowanie w tradycji ma Żyworódka Kalanchoe Pinnata ?
Zdecydowanie jej największą zaletą jest działanie zewnętrzne szczególnie przy:

- zmianach skórnych
- niektórych typach łuszczycy
- róży
- wrzodach
- czyrakach, trądziku
- oparzeniach
- ukąszeniach
- bólach zęba, ucha
- stłuczeniach
- bólach reumatycznych
- opuchliznach/obrzękach
- pieczeniach i swędzeniach oczu

- jak również wewnętrzne do uzupełniania codziennej diety w pierwiastki, witaminy oraz mikro i makro elementów. Wewnętrznie stosowana jest w całej Europie, Azji, na kontynentach obu Ameryk jak również Rosji. Trwają obecnie badania  na całym świecie nad znacznie szerszym zastosowaniem wyizolowanych z tej rośliny substancji.

Jak wygląda Żyworódka Kalanchoe Pinnata ?

Zdjęcia poniżej przedstawiają certyfikowaną roślinę (w polskim nazewnictwie często mylona z kalanchoe daigremontianą)

Kalanchioe pinnata 2

Poniżej zdjęcie przedstawia całą roślinę Żyworódka Pinnata (Kalanchoe Pinnata). Trzeba pamiętać, że ta odmiana żyworódki jest bardzo delikatna i im krótszy dzień (sierpień/wrzesień) tym liście stają się bardziej podatne na uszkodzenia -często odpadają od łodygi nawet przy przypadkowym zawadzeniu o roślinę. Dodatkowo większa wilgotność, która towarzyszy jesieni sprawia, pinnata zaczyna być podatna przede wszystkim na gnicie łodyg.

kalanchoe pinnata zdjęcia

Uprawiając Żyworódkę Kalachoe Pinnata w swoim ogródku trzeba też pamiętać, że roślina nie jest odporna na przymrozki. Pozostaje nam wtedy, albo wykopać roślinę i przesadzić do domu co jest dość trudne ze względu na jej wielkość i kruchość. Możemy także zebrać kilka liści z których wykonamy rozmnóżki (rozsady) na kolejny sezon.
Oczywiście pozostaną nam spore ilości drogocennych liści żyworódki. Wykorzystajmy je.

Kalanchoe Pinnata liście

Jeżeli już mamy liście warto wykonać Sok z Żyworódki Pinnata. Można go zrobić we własnym zakresie. Wystarczy zebrać liście, dokładnie umyć, zmielić (można użyć wyciskarek wolnoobrotowych) dodać odpowiednią ilość alkoholu który przedłuży nam okres przydatności. Kolor będzie się zmieniał z jasno zielonego w słomkowy w dość krótkim czasie - jest to naturalne zjawisko. Można wykonać wersję tylko do użytku zewnętrznego np. zamiast spirytusu dodając glicerynę roślinną.


Druga z najbardziej cenionych Żyworódka - Kalanchoe Daigremontiana:

Kalanchoe Daigremontiana zawiera duże ilości witaminy C, mikro- i makro elementy tj.: mangan miedź, selen, glin, krzem, potas, wapń, żelazo. Roślina lecznicza działająca bakterio-, grzybobójczo. Wykazuje właściwości regenerujące, przeciwzapalne
i immunostymulujące. Bardzo często mylona z Kalanchoe Pinnata

Żyworódka - różnice w odmianach:

Spójrz na zdjęcia poniżej - już na pierwszy rzut oka zauważysz, że kształt i kolor liści jest inny:

- Żyworódka pinnata ma cienkie liście o jasno - żywozielonym zabarwieniu, o bardziej owalnym "jajowatym" kształcie.

- Żyworódka daigremontaiana ma mięsiste, grube liście, ciemno zielone o  kształcie zbliżonym do trójkątaŻyworódka Pierzasta, Kalanchoe Daigremontiana

Żyworódka Daigremontiana wygląd liści i wielkość:

Liść Żyworódki wygląd i rozmiar

Żyworódka Kalanchoe Daigremontiana - jak rozpoznać

Najbardziej znana, od prawie 100 lat uprawiana i stosowana w Polsce ( na początku w Zakonach) najbardziej rozpowszechniona, potocznie nazywana: Żyworódka Pierzasta. Dopiero w latach 2000-nych ta potoczna nazwa została przypisana drugiej odmianie Kalanchoe Pinnata. Stąd powstało tak duże zamieszanie w nazewnictwie.

Warto zauważyć, że żyworódka Daigremontiana ma o wiele większe liście, są grube, mięsiste w naszych warunkach jak widać na zdjęciu mogą sięgać nawet do łokcia!. Na parapetach okiennych, w doniczce żyworódka będzie zazwyczaj o 3/4 mniejsza, będzie się wiła i przewracała.
Po około roku niektóre żyworódki pięknie zakwitną, ale straca wtedy też większość liści:


Jeżeli chcesz zastosować Pinnate lub Daigremontiane a masz z niewiadomego źródła sadzonki- uważaj! Jest wiele odmian Kalanchoe bardzo zbliżonych wyglądem liści, są też hybrydy, niektóre nie surowcem zielarskim i nie wolno ich stosować.


...ciąg dalszy nastąpi smiley
 


Sok z żyworódki 100ml

Poznaj produkty z żyworódki (Kalanchoe):

Sok z żyworódki

 • Twój koszyk jest pusty
 • Wysyłamy kurierem DHL

 • DHL Dermesa
 • - Telefon kuriera przed dostawą

  - Powiadomienie SMS oraz email o paczce

  - Możliwy odbiór paczki w ponad 18000 punktów: Żabce, LIDLu, Inmedio, Kaufland, Lewiatan, Stokrotka, sklepach ABC, stacjach Shell. Paczkę należy odebrać z Punktu max. w ciagu 3 dni.


 • Koszty wysyłki:

 • - od 15 zł do punktu Żabka,Lidl itp.
 • - 18 zł przy wpłacie na konto
 • - 23 zł przy pobraniu u kuriera